Váš Sensodyne profil

Váš Sensodyne profil

Súhrn symptómov

Na základe toho, čo ste nám povedali v rámci internetového dotazníka, Vám tu predkladáme prehľad ukazujúci, ako Vaše odpovede súvisia s bežnejšími symptómami citlivosti zubov:

  • Nepríjemné vnemy pri konzumácii horúcich jedál či nápojov 
  • Nepríjemné vnemy pri konzumácii studených jedál či nápojov 
  • Nepríjemné vnemy pri konzumácii určitých jedál 
  • Nepríjemné vnemy pri konzumácii určitých nápojov 
  • Nepríjemné vnemy pri chladnom počasí
  • Nepríjemné vnemy pri čistení zubov

Návyky pri starostlivosti o ústnu dutinu

Tu uvádzame, ako by Vaše odpovede oznámené v internetovom dotazníku mohli súvisieť s niektorými z faktorov, ktoré môžu časom prispievať k základným príčinám citlivých zubov:

  • Čistenie zubov viac než 3-krát denne 
  • Čistenie zubov ihneď po jedle/pití 
  • Čistenie zubov veľmi energickým spôsobom 
  • Čistenie zubov zubnou kefkou s tvrdými štetinami 
  • Škrípanie zubami 
  • Častá každodenná konzumácia kyslých jedál a nápojov  

Užitočné informácie pre Vás

Väčšina z nás by mohla robiť viac pre zlepšenie zdravia našej ústnej dutiny, tak prečo nezačať už dnes? Máme tu pre Vás niekoľko všeobecných rád týkajúcich sa starostlivosti o zdravie ústnej dutiny:

  • O citlivosti

    Dentínová hypersenzitivita alebo citlivosť zubov je bežným zubným problémom. Je to stav, ktorý môže časom vzniknúť následkom ustupovania ďasien alebo opotrebenia skloviny. Väčšina ľudí, ktorí týmto trpia, je vo veku 20 až 50 rokov.

    Citlivosť zubov sa môže začať vtedy, keď dôjde k obnaženiu mäkšej, vnútornej časti zuba, ktorá sa nazýva „dentín“. Dentín sa nachádza pod sklovinou a ďasnami. 

    Tisíce mikroskopických kanálikov prechádzajú dentínom smerom k stredu zuba. Hneď, ako je dentín obnažený, vonkajšie podnety (napríklad chladný nápoj) môžu stimulovať nervy vnútri zuba, čo má za následok charakteristickú krátku ostrú bolesť od citlivosti zubov.

    Iba zubný lekár môže potvrdiť, že trpíte dentínovou hypersenzitivitou. Ak máte akékoľvek zubné problémy, vždy poproste o radu svojho zubného lekára. 

    Ak trpíte dentínovou hypersenzitivitou, môžete pomôcť minimalizovať ďalšie obnažovanie dentínu, starať sa o svoje citlivé zuby a zmierniť bolestivé symptómy tým, že urobíte určité jednoduché zmeny vo Vašej každodennej starostlivosti o ústnu dutinu a vo Vašich stravovacích návykoch.

    Porozprávajte sa so svojím zubným lekárom o tom, aká každodenná starostlivosť o ústnu dutinu by bola pre Vás najvhodnejšia. Zubný lekár Vám môže poskytnúť rady týkajúce sa najlepšej techniky čistenia zubov a ako často a kedy zuby čistiť. Ak Vašej zubnej sklovine hrozí opotrebenie kyselinami, požiadajte svojho zubného lekára o radu týkajúcu sa stravy a ako najlepšie konzumovať  kyslé jedlá a nápoje nachádzajúce sa v strave.

    Okrem toho môžete dosiahnuť úľavu od bolestivých symptómov citlivosti zubov tým, že prejdete zo svojej bežnej zubnej pasty na zubnú pastu, ktorá je určená na každodenné použitie a ktorá má špeciálne zloženie na ošetrenie citlivých zubov, ako je napríklad zubná pasta Sensodyne.

  • Návšteva Vášho zubného lekára

    Odporúčame, aby ste svojho zubného lekára navštevovali každých 6 mesiacov kvôli pravidelným zubným prehliadkam.

    Ak pociťujete akúkoľvek bolesť zubov alebo nepríjemný vnem od zubov, vyhľadajte pomoc zubného lekára čo najskôr.

  • Rady týkajúce sa čistenia zubov

    Ak si čistíte zuby príliš rázne alebo príliš často, môže to prispievať k ustupovaniu ďasien a k opotrebeniu Vašej skloviny. Časom môže ustúpenie ďasien a strata skloviny viesť k obnaženiu dentínu a citlivosti zubov.

    Mohlo by byť pre Vás lepšie, aby ste si nečistili zuby ihneď po jedle alebo pití. Zvážte používanie mäkkej zubnej kefky. Odporúčame Vám, aby ste sa obrátili na svojho zubného lekára pre radu týkajúcu sa toho, aká technika čistenia zubov by bola pre Vás najlepšia.

  • Rada pri škrípaní zubami

    Ak viete, že škrípete zubami, alebo ak pociťujete nepríjemný vnem od zubov, keď sa ráno prebudíte, odporúčame, aby ste sa na to svojho zubného lekára spýtali čo najskôr.

  • Bieliaca procedúra a citlivosť

    Peroxid vodíka vo forme karbamidu peroxidu je zložka na bielenie zubov, o ktorej je známe, že spôsobuje citlivosť. Porozprávajte sa so svojím zubným lekárom o citlivosti, ak uvažujete o tom, že podstúpite procedúru bielenia zubov.

  • Vyvarovanie sa erózii skloviny

    Kyslé jedlá a kyslé nápoje môžu časom spôsobiť opotrebenie Vašej zubnej skloviny. Medzi tieto jedlá a nápoje patrí ovocie a ovocné šťavy, sýtené nápoje, čierna káva alebo čierny čaj, víno a čokoľvek so štipľavou chuťou, napríklad kečup alebo šalátový dresing.

    Aby ste pomohli chrániť svoje zuby pred eróziou kyselinami, porozprávajte sa so svojím zubným lekárom o tom, ako najlepšie konzumovať kyslé jedlá a kyslé nápoje, a skúste zubnú pastu Sensodyne Pronamel.

Poznámka - U detí mladších ako 12 rokov sa citlivosť zubov zvyčajne nevyskytuje. Ak máte obavy o zuby svojho dieťaťa, poproste o radu svojho zubného lekára.