Symptómy citlivých zubov

Symptómy zvýšenej citlivosti zubov

Symptómy zvýšenej citlivosti zubov

Symptómy zvýšenej citlivosti zubov

Bežné spúšťače pre citlivé zuby

Bodavú bolesť zubov môže u ľudí s citlivými zubami vyvolať celý rad vecí. Tu sú niektoré
z najčastejších spúšťačov prejavov citlivosti zubov:

  • Jedenie chladného jedla alebo pitie chladných nápojov
  • Jedenie horúcich jedál alebo pitie horúcich nápojov
  • Jedenie sladkých alebo kyslých jedál
  • Vdychovanie chladného vzduchu
  • Čistenie zubov
Bežné spúšťače pre citlivé zuby

Iné dôvody pre bolesť zubov, vrátane zubného kazu

Tu sú niektoré ďalšie bežné problémy, ktoré môžu spôsobovať bolesť zubov:

Zubný kaz

Bolesť spôsobená zubným kazom môže byť pocitovo podobná bolesti spôsobenej citlivosťou zubov. Zubný kaz vzniká vtedy, keď cukry v jedle a nápojoch reagujú s baktériami v povlaku na našich zuboch a vytvárajú kyseliny. Tieto kyseliny môžu postupne zmäkčiť a rozpustiť Vašu sklovinu a dentín. Čistenie zubov dvakrát denne fluoridovou zubnou pastou pomôže posilniť Vaše zuby.

Zubný kaz je problematický v tom, že nemusíte cítiť žiadnu bolesť, kým nie je v dosť pokročilom štádiu.
V skorých štádiách ho možno ošetriť. Takže aj keď necítíte žiadnu bolesť, je dôležité chodiť na pravidelné zubné prehliadky, aby Váš zubný lekár mohol objaviť skoré známky zubného kazu a poskytnúť Vám primerané ošetrenie.

Bielenie zubov

Mnoho ľudí zažíva citlivosť zubov počas procedúr na bielenie zubov a počas určitej doby tiež po týchto procedúrach. Bielením zubov myslíme odborné procedúry vykonávané pod dohľadom zubného lekára, ktorý používa bieliace zložky.

Citlivosť, ktorá sa môže objaviť počas bieliacej procedúry a po nej, je odlišná od dentínovej hypersenzitivity. Je preukázané, že bieliaca zložka vo výrobku prechádza sklovinou a dentínom a vstupuje do drene v strede zuba, kde môže spôsobiť zápal a dočasnú citlivosť.

Po zubárskom zákroku

Nie je nijako výnimočné, že po zubárskom zákroku sú Vaše zuby určitý čas citlivé. Ak však tento stav trvá, obráťte sa o radu na svojho zubného lekára.

Medzi ďalšie bežné príčiny bolesti zubov patria zubné abscesy a prasknuté zuby. Je dôležité pravidelne navštevovať svojho zubného lekára, aby kontroloval stav vašich zubov a ďasien. Ak cítíte bolesť alebo nepríjemný pocit, požiadajte o radu svojho zubného lekára, a to najmä ak bolesť alebo nepríjemný pocit pretrvávajú.

Online test Sensodyne

Online test Sensodyne

Nie ste si istí, či máte citlivé zuby? Náš online test je užitočný nástroj, ktorý Vám môže pomôcť rozpoznať niektoré z typických symptómov. Trvá len niekoľko málo minút a môžete ho absolvovať práve teraz.

Spustiť on-line test

O CITLIVOSTI