Príčiny citlivosti zubov

Príčiny citlivosti zubov

Čo spôsobuje citlivé zuby?

Dentínová hypersenzitivita alebo citlivosť zubov je bežný problém. Je to zdravotný problém, ktorý môže nastať v dôsledku ustúpenia ďasien alebo opotrebenia skloviny. Väčšina osôb, ktoré trpia týmto problémom, je vo veku 20 až 50 rokov. Citlivosť zubov začína vznikať vtedy, keď dôjde k obnaženiu mäkšej, vnútornej časti zuba, ktorá sa nazýva „dentín“. Dentín sa nachádza pod sklovinou a ďasnami.  

Dentínom prechádza smerom k stredu zuba tisíce mikroskopických kanálikov. Hneď ako sa dentín obnaží, vonkajšie podnety (napríklad chladný nápoj) môžu stimulovať nervy vnútri zuba, čo má za následok charakteristickú krátku, ostrú bolesť spôsobenú zvýšenou citlivosťou zubov (dentínovou hypersenzitivitou).

Čo spôsobuje citlivé zuby?

Iba zubný lekár môže potvrdiť, či trpíte na dentínovú hypersenzitivitu. Ak máte akékoľvek problémy so zubami, vždy sa obráťte o radu na svojho zubného lekára. Ak trpíte na dentínovú hypersenzitivitu, môžete pomôcť minimalizovať ďalšie obnažovanie dentínu, starať sa o svoje citlivé zuby a zmierniť bolestivé symptómy tým, že urobíte určité jednoduché zmeny vo Vašej každodennej starostlivosti o ústnu dutinu a vo Vašich stravovacích návykoch.

V tejto kapitole sa pozrieme na niektoré z hlavných príčin citlivosti.

  • Opotrebovanie skloviny napríklad v dôsledku škrípania zubami alebo príliš častého čistenia zubov
  • Ustupovanie ďasien napríklad v dôsledku ochorenia ďasien alebo agresívneho čistenia zubov

Citlivosť, ktorú možno zažiť pri odborných procedúrach na zosvetľovanie zubov (bielenie) a po nich, je odlišná od dentínovej hypersenzitivity. Pozrite si „Spôsobujú procedúry na bielenie zubov zvýšenú citlivosť?“, kde nájdete viac informácií.

O CITLIVOSTI