Príčiny citlivosti zubov

Príčiny citlivosti zubov

Čo je to opotrebovanie skloviny?

Sklovina je tvrdá najvrchnejšia vrstva zuba. Napriek tomu, že je tvrdšia ako akákoľvek iná látka v tele, časom sa môže postupne opotrebovať a môže dôjsť k obnaženiu dentínu, ktorý sa nachádza pod sklovinou, čo môže viesť k citlivosti zubov.

Opotrebovanie skloviny môže byť spôsobené:

Čo je to opotrebovanie skloviny?

Škrípaním zubami

Škrípete zubami, buď v noci, alebo počas dňa? Ak áno, je možné, že odierate sklovinu, čo môže časom viesť      k obnaženiu dentínu, ktorý sa nachádza pod ňou.

Čistením zubov

Ak si čistíte zuby príliš často alebo príliš vehementne, môže nakoniec dôjsť k strate Vašej zubnej skloviny alebo Vás môže postihnúť problém s ustúpením ďasien.

Aby ste tomu zabránili, požiadajte svojho zubného lekára alebo hygieničku o radu, čo sa týka najlepšej techniky na čistenie zubov a hygienickej starostlivosti o ústnu dutinu pre Vás osobne a snažte sa používať zubnú kefku s mäkkými štetinami, ako je napríklad Zubná kefka Sensodyne Expert Soft.

Eróziou kyselinami

Časom môžu kyslé jedlá a kyslé nápoje spôsobiť opotrebovanie Vašej zubnej skloviny – volá sa to erózia kyselinami. Medzi kyslé jedlá a kyslé nápoje patria ovocie a ovocné šťavy, sýtené nápoje, čierna káva alebo čierny čaj, víno a čokoľvek s ostrou chuťou, napríklad kečup alebo šalátový dresing. Už štyri kyslé „výzvy“ v priebehu jedného dňa môžu ohroziť Vašu sklovinu eróziou kyselinami, čo znamená opotrebovanie zubov v dôsledku pôsobenia kyselín. Ak máte pocit, že by Vašej zubnej sklovine mohlo hroziť opotrebovanie kyselinami, porozprávajte sa so svojím zubným lekárom:

  • Požiadajte o radu, čo sa týka najlepšej techniky čistenia zubov a hygienickej starostlivosti o ústnu dutinu pre Vás osobne
  • Požiadajte o radu, čo sa týka stravy a ako čo najlepšie chrániť svoje zuby pred účinkami kyselín z jedla, napr. pri čistení zubov dvakrát denne fluoridovou zubnou pastou, ako je napríklad Sensodyne Pronamel.
 
Pozrite sa na toto video, z ktorého sa dozviete ďalšie informácie o erózii kyselinami:

TIP: Váš lekár môže zaznamenať skoré známky opotrebovania zubov, takže je dôležité chodiť na pravidelné zubné prehliadky. Ak si myslíte, že by Vám mohlo hroziť opotrebovanie skloviny, porozprávajte sa o tom so svojím zubným lekárom.

O CITLIVOSTI