Príčiny citlivosti zubov

Príčiny citlivosti zubov

Príčiny citlivosti zubov

Príčiny citlivosti zubov

Čo je to opotrebovanie skloviny?

Sklovina je tvrdá najvrchnejšia vrstva zuba. Napriek tomu, že je tvrdšia ako akákoľvek iná látka v tele, časom sa môže postupne opotrebovať a môže dôjsť k obnaženiu dentínu, ktorý sa nachádza pod sklovinou, čo môže viesť k citlivosti zubov.

Opotrebovanie skloviny môže byť spôsobené:

Čo je to opotrebovanie skloviny?

Škrípaním zubami

Škrípete zubami, buď v noci, alebo počas dňa? Ak áno, je možné, že odierate sklovinu, čo môže časom viesť      k obnaženiu dentínu, ktorý sa nachádza pod ňou.

Čistením zubov

Ak si čistíte zuby príliš často alebo príliš vehementne, môže nakoniec dôjsť k strate Vašej zubnej skloviny alebo Vás môže postihnúť problém s ustúpením ďasien.

Aby ste tomu zabránili, požiadajte svojho zubného lekára alebo hygieničku o radu, čo sa týka najlepšej techniky na čistenie zubov a hygienickej starostlivosti o ústnu dutinu pre Vás osobne a snažte sa používať zubnú kefku s mäkkými štetinami, ako je napríklad Zubná kefka Sensodyne Expert Soft.

Eróziou kyselinami

Časom môžu kyslé jedlá a kyslé nápoje spôsobiť opotrebovanie Vašej zubnej skloviny – volá sa to erózia kyselinami. Medzi kyslé jedlá a kyslé nápoje patria ovocie a ovocné šťavy, sýtené nápoje, čierna káva alebo čierny čaj, víno a čokoľvek s ostrou chuťou, napríklad kečup alebo šalátový dresing. Už štyri kyslé „výzvy“ v priebehu jedného dňa môžu ohroziť Vašu sklovinu eróziou kyselinami, čo znamená opotrebovanie zubov v dôsledku pôsobenia kyselín. Ak máte pocit, že by Vašej zubnej sklovine mohlo hroziť opotrebovanie kyselinami, porozprávajte sa so svojím zubným lekárom:

  • Požiadajte o radu, čo sa týka najlepšej techniky čistenia zubov a hygienickej starostlivosti o ústnu dutinu pre Vás osobne
  • Požiadajte o radu, čo sa týka stravy a ako čo najlepšie chrániť svoje zuby pred účinkami kyselín z jedla, napr. pri čistení zubov dvakrát denne fluoridovou zubnou pastou, ako je napríklad Sensodyne Pronamel.
 
Pozrite sa na toto video, z ktorého sa dozviete ďalšie informácie o erózii kyselinami:

TIP: Váš lekár môže zaznamenať skoré známky opotrebovania zubov, takže je dôležité chodiť na pravidelné zubné prehliadky. Ak si myslíte, že by Vám mohlo hroziť opotrebovanie skloviny, porozprávajte sa o tom so svojím zubným lekárom.

O CITLIVOSTI